Opublikowano

Czy wiesz, że…

Według naukowców osoby przesypiające w ciągu nocy 7 godzin mają większe szanse na dłuższe i zdrowsze życie.

Sen REM to królestwo snów: W fazie REM (Rapid Eye Movement) śniący przechodzi przez najbardziej intensywne i realistyczne sny. Ruchy gałek ocznych są w tym czasie bardzo aktywne.

Sen potrafi być „paraliżujący”: Podczas REM, układ nerwowy blokuje większość ruchów mięśni, co nazywa się paraliżem sennym, aby zapobiec fizycznemu reagowaniu na sny. Nasze ciało zastyga po to, by podczas aktywnych snów nie zrobić sobie lub partnerowi przypadkiem krzywdy.

Sen to aktywność dla umysłu: Choć ciało pozostaje w stanie względnego spokoju, mózg podczas snu jest bardzo aktywny, przetwarzając informacje, konsolidując wspomnienia i utrzymując zdolność do uczenia się.

Sny w kolorze: Niektórzy ludzie twierdzą, że śnią w kolorze, podczas gdy inni śnią w odcieniach szarości. Niewielki procent ludzkości ma czarno-białe sny. Co ciekawe, przed wynalezieniem telewizji w kolorze, ich odsetek był znacznie większy.

Nie można nie spać: O ile bez jedzenia człowiek potrafi wytrzymać nawet do 3 tygodni, o tyle bez snu możemy funkcjonować maksymalnie 10 dni. Ponadto, już po 48 h ludzie doświadczają poważnych trudności z funkcjonowaniem, a dłuższy okres bez snu może prowadzić do stanów psychotycznych..

Sen związany z etapami życia: Potrzeby snu różnią się w zależności od etapu życia. Noworodki śpią średnio 14-17 godzin dziennie, podczas gdy dorośli potrzebują zwykle 7-9 godzin snu.

Przesypiamy 1/3 naszego życia, czyli ok 20 – 25 lat. Najgorsze jest to, że prawie nic z tego nie pamiętamy, ponieważ zapominamy większość naszych snów.

Niektórzy badacze twierdzą, że marzenia senne mogą pomagać w przetwarzaniu emocji i radzeniu sobie ze stresem, stanowiąc rodzaj terapii psychicznej podczas snu.

Somnifobia – to strach przed zaśnięciem. Osoby z somnifobią mogą doświadczać intensywnego niepokoju lub strachu związanego z myślą o zasypianiu, co może prowadzić do unikania snu lub podejmowania działań w celu opóźnienia chwili zasypiania.