Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Bezdech senny to ciągle bagatelizowana dolegliwość i mało kto zdaje sobie sprawę, jak poważne dla zdrowia niesie konsekwencje, gdy pacjent nie podejmie skutecznego leczenia. Co to jest bezdech senny i jak się objawia? Co przyczynia się do bezdechu sennego? Jak go leczyć?

Co to jest bezdech senny? Charakterystyka i konsekwencje bezdechu sennego

Bezdech senny to choroba polegająca na zapadaniu się górnych dróg oddechowych, przez co przepływ powietrza do i z płuc jest znacznie utrudniony. To powoduje powtarzające się wielokrotnie w trakcie snu epizody zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłycenia. Nocnymi objawami bezdechu sennego, które powinny wzbudzić podejrzenie jest:

  • głośne i nieregularne chrapanie,
  • niespokojny sen przerywany przebudzeniami,
  • uczucie duszenia podczas snu,
  • nadmierna potliwość.

Objawy dzienne bezdechu sennego to:

  • poczucie porannego zmęczenia po przebudzeniu,
  • nadmierna senność w ciągu dnia,
  • ból głowy,
  • osłabiona koncentracja i drażliwość.

Objawy te to efekt niewyspania i niedotlenienia organizmu, co w dłuższym okresie może prowadzić do upośledzenia działania układu krążenia czy układu nerwowego. Dowiedziono, że osoby z bezdechem sennym są bardziej narażone na ryzyko udarów i zawałów serca, cukrzycy oraz nadciśnienia.

Przyczyny bezdechu sennego

Bezdech senny spowodowany jest upośledzeniem swobodnego przepływu powietrza, najczęściej wskutek wadliwej budowy górnych dróg oddechowych. Powodem może być skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięta po infekcjach tkanka, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia. Do bezdechu przyczynia się także wiek, otyłość, picie alkoholu i palenie papierosów oraz objadanie się przed snem.

Bezdech senny – rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie bezdechu sennego wymaga przeprowadzania badania snu, podczas którego monitoruje się m.in.: zawartość tlenu we krwi, tętno, przepływ powietrza przez nos i usta, chrapanie i ruchy kończyn. Umożliwia ono nie tylko potwierdzenie choroby, lecz również określenie stopnia jej zaawansowania. Chorzy z łagodną i umiarkowaną postacią choroby powinni zmienić dotychczasowy tryb życia – zredukować  masę ciała, zadbać o prawidłową higienę snu, unikać alkoholu i palenia papierosów czy też leczyć choroby współistniejące.

W przypadku rozpoznania ciężkiego bezdechu sennego konieczne jest leczenie. Za najskuteczniejszą, a przez to najczęściej stosowaną metodę uznaje się wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych w wykorzystaniem dedykowanego aparatu. Dzięki jego zastosowaniu można zlikwidować chrapanie i bezdechy, przywrócić prawidłowy sen i utlenowanie organizmu. Znikają także objawy dzienne bezdechu sennego, takie jak wspomniane uczucie senności, znużenia i rozdrażnienia.