Co to jest bezdech senny?

Charakterystyka i konsekwencje bezdechu sennego.
Bezdech senny to ciągle bagatelizowana dolegliwość i mało kto zdaje sobie sprawę jak poważne dla zdrowia niesie konsekwencje, gdy pacjent nie podejmie skutecznego leczenia. Nocnymi objawami, które powinny wzbudzić podejrzenie jest chrapanie i niespokojny sen, przerywany przebudzeniami , uczucie duszenia podczas snu, nadmierna potliwość. Objawy dzienne bezdechu sennego to poczucie porannego zmęczenia po przebudzeniu, nadmierna senność w ciągu dnia, ból głowy, osłabiona koncentracja i drażliwość.

Objawy te to efekt niewyspania i niedotlenienia organizmu, co w dłuższym okresie może prowadzić do upośledzenia działania układu krążenia czy układu nerwowego. Dowiedziono, że osoby z bezdechem sennym są bardziej narażone na ryzyko udarów i zawałów serca, cukrzycy oraz nadciśnienia.


Przyczyny bezdechu sennego.

Bezdech senny spowodowany jest upośledzeniem swobodnego przepływu powietrza, najczęściej wskutek wadliwej budowy górnych dróg oddechowych. Powodem może być skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięta po infekcjach tkanka, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia. Do bezdechu przyczynia się także wiek, otyłość, picie alkoholu i palenie papierosów oraz objadanie się przed snem.