Zdrowy sen

Zdrowy sen, czyli dlaczego warto i jak zatroszczyć się o higienę snu?

Nie trzeba tłumaczyć faktu, że zdrowy sen ma ogromny wpływ na jakość naszego codziennego funkcjonowania. Jeśli przez dłuższy czas się nie wysypiamy, skutki tego mogą być naprawdę odczuwalne. Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny? Jakie są najczęstsze przyczyny złej jakości snu? I jak zadbać o prawidłową higienę snu?

Dlaczego zdrowy sen jest ważny?

Sen to naturalny stan umożliwiający nam wypoczynek. Podczas zdrowego snu następuje regeneracja całego organizmu – wówczas przyjmuje on postawę spoczynku, zaprzestaje aktywności ruchowej, zmniejsza reaktywność na bodźce zewnętrzne i ogranicza świadomy kontakt z otoczeniem. Zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną i zależną od wielu czynników. Optymalny czas zdrowego snu u dorosłych waha się od 4 do 11 godzin, jednak większość z nas przesypia w ciągu doby około 7-8 godzin.

Jeśli sen jest nieprawidłowy może doprowadzić do różnych konsekwencji związanych nie tylko z samopoczuciem i wydajnością funkcjonowania w ciągu dnia. Znaczenie zdrowego snu dla organizmu jest znacznie szersze, bowiem wpływa na równowagę licznych procesów zachodzących w ciele człowieka. Przykładami szkodliwości niewyspania mogą być:

  • uczucie zmęczenia i senność,
  • drażliwość,
  • zaburzenia koncentracji i pamięci,
  • dolegliwości bólowe, w tym bóle głowy, migreny,
  • przy długotrwałym braku zdrowego snu: problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, nadciśnienie, podwyższone ryzyko zachorowań na choroby serca, zaburzenia libido, bezsenność.

Problemy ze snem – przyczyny

Niewystarczający czas snu, jak i również jego niezadowalająca jakość mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej wśród przyczyn braku zdrowego snu wymienia się:

  • nieuregulowany tryb życia,
  • przepracowanie,
  • silny stres,
  • stosowanie niektórych leków,
  • stosowanie substancji psychoaktywnych,
  • obturacyjny bezdech senny, który objawia się przede wszystkim chrapaniem,
  • zaburzenia neurologiczne i o podłożu psychologicznym (zaburzenia lękowe, nerwica, depresja),
  • schorzenia żołądkowo-jelitowe lub wątroby.

Jak zadbać o higienę snu?

Higiena snu to zbiór czynności i pewnych zaleceń, które warto wprowadzić i przestrzegać, by znacząco poprawić jakość swojego snu. Warto wdrożyć choćby kilka z nich, wówczas z pewnością odczujemy wpływ zdrowego snu na nasz organizm. Do zasad higieny snu należą:

  1. Prowadzenie uregulowanego i aktywnego trybu życia.
  2. Wstawanie zawsze o tej samej porze.
  3. Ograniczanie czasu spędzanego w łóżku.
  4. Nie zmuszanie się do zaśnięcia.
  5. Unikanie silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia.
  6. Unikanie drzemek w ciągu dnia.
  7. Unikanie substancji stymulujących i używek.
  8. Nie spożywanie zbyt gorących, pikantnych, słodkich, obfitych posiłków przed snem.
  9. Zadbanie o odpowiednią temperaturę i jakość powietrza w sypialni.

Jak wspomnieliśmy, problemy z zasypianiem, jakością i długością snu, mogą być także objawami różnych chorób. Dlatego też, jeśli wprowadziliśmy do swojej codziennej rutyny rekomendacje względem higieny snu, a ten wciąż jest nieprawidłowy – należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu będzie mógł pokierować nas dalej.