Opublikowano

Terapia aparatem CPAP, autoCPAP

Czy często budzisz się zmęczony, z bólem głowy?  Może towarzyszy temu nieustanne uczucie senności i problem z koncentracją? Jeśli tak, możesz cierpieć na bezdech senny, stan, który może poważnie wpływać na twoje zdrowie i jakość życia. Ale nie martw się, istnieje skuteczne rozwiązanie, które odmieni twoje sny i przywróci pełnię energii. To terapia aparatem CPAP.

Czym jest terapia aparatem CPAP?

CPAP to skrót od ang. Continuous Positive Airway Pressure, czyli ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Terapia CPAP polega na używaniu specjalnego urządzenia medycznego – aparatu CPAP, który dostarcza stałe ciśnienie powietrza do dróg oddechowych, zapobiegając ich zwężeniu lub zablokowaniu.

Jak działa aparat CPAP?

Aparat CPAP działa jak „pomocnik oddychania”. Gdy zasypiasz i mięśnie w gardle i podniebieniu się rozluźniają, twoje drogi oddechowe mogą się zwężać, powodując przerwy w oddychaniu, znane jako bezdech senny. To właśnie tutaj aparat CPAP odgrywa kluczową rolę – poprzez dostarczanie stałego strumienia powietrza, utrzymuje drogi oddechowe otwarte, umożliwiając ci spokojne oddychanie przez całą noc.

Kto może skorzystać z terapii CPAP?

Terapia aparatem CPAP jest powszechnie stosowana w leczeniu osób z obturacyjnym bezdechem sennym (OSA), ale może być również używana w innych typach bezdechu sennego. OSA jest najczęstszą formą bezdechu sennego i dotyczy osób, które doświadczają cyklicznych przerw w oddychaniu podczas snu.

Dopasowanie aparatu CPAP

Warto wspomnieć, że aparat CPAP powinien być dopasowany indywidualnie do każdej osoby, aby zapewnić maksymalny komfort i skuteczność terapii. Istnieje wiele różnych modeli i rodzajów masek, które można dostosować do swoich preferencji i potrzeb.

Podstawowym modelem jest aparat CPAP, który podaje jedno stałe ciśnienie powietrza np. 8 mbar, 10 mbar. Jeśli po założeniu maski i uruchomieniu aparatu pacjent odczuwa zbyt wysokie ciśnienie, wówczas na pierwsze 5-30 min terapii ustawia się funkcję stopniowego wzrostu ciśnienia od najniższej wartości np. 4 mbar do ciśnienia terapeutycznego np. 9 mbar.

Drugim coraz bardziej popularnym modelem jest aparat autoCPAP, który sam dopasowuje ciśnienie powietrza do potrzeb pacjenta i pracuje w zakresie ciśnień np. 5-15 mbar, 4-12 mbar, 8-16 mbar. Łatwiej się do niego przyzwyczaić, ponieważ utrzymuje niski poziom ciśnienia powietrza, a podnosi je tylko wtedy, gdy wykryje symptomy obturacyjnego bezdechu sennego, chrapania czy spłycenia oddychania.

Terapia aparatem CPAP może być zbawieniem dla osób cierpiących na bezdech senny. Mam nadzieję, że ten tekst na blogu pomoże zwiększyć świadomość na temat tej skutecznej terapii i pomoże osobom z problemami snu znaleźć rozwiązanie. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz dalszej pomocy, daj mi znać!