Chrapanie – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Chrapanie jest dość powszechną przypadłością, która często bywa traktowana pobłażliwie. Określane jako zaburzenie oddychania chrapanie, nie tylko negatywnie wpływa na jakość snu, lecz także na funkcjonowanie całego organizmu. Z tego powodu nie wolno go bagatelizować. Czym jest chrapanie i do czego może doprowadzić? Jakie są przyczyny i jak pozbyć się chrapania?
Czym jest chrapanie? Charakterystyka i konsekwencje nieleczonego chrapania
Podczas snu gardło zwęża się, a ściany górnych dróg oddechowych drgają wprawiane w ruch przez wdychane powietrze. Powstaje niewielka szczelina, która pozwala we śnie swobodnie oddychać. Chrapanie to dźwięk sygnalizujący o utrudnionym przepływie powietrza przez gardło. Samo chrapanie nie jest chorobą. Niebezpieczny dla zdrowia, zagrażający życiu jest jednak bezdech senny objawiający się chrapaniem głośnym i nieregularnym, zakłóconym dodatkowo wielokrotnymi przerwami w oddychaniu lub epizodami spłyconego oddechu.
Skłonność do chrapania zależna jest od wieku i płci. Zdecydowanie najczęściej chrapią mężczyźni po 40. roku życia. Znacznie rzadziej chrapią kobiety – tutaj problem chrapania pojawia się zazwyczaj dopiero po menopauzie, około 55. roku życia. Bardzo rzadko natomiast chrapanie przytrafia się osobom młodym i dzieciom. Jeśli występuje wynika głównie z infekcji i różnego rodzaju tymczasowych dolegliwości.
Wśród następstw nieleczonego chrapania wymienić można:
- chroniczne niewyspanie, zmęczenie i senność,
- bóle głowy,
- rozdrażnienie i kłopoty z koncentracją,
- obniżenie wydolności fizycznej i intelektualnej,
- częstsze infekcje górnych dróg oddechowych.
Poważną chorobą związaną z chrapaniem jest wspomniany już obturacyjny bezdech senny (OBS). To zaburzenie polegające na zapadaniu się górnych dróg oddechowych, co uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza do i z płuc. Skutkować ono może konsekwencjami zagrażającymi zdrowiu i życiu, takimi jak:
- niedotlenienie organizmu,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia rytmu serca,
- udar mózgu,
- zawał serca.
Przyczyny chrapania – jak pozbyć się chrapania?
Chrapanie to dolegliwość, która jest uciążliwa dla chorego i domowników. Mimo, że towarzyszące mu przerwy w oddychaniu mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia, to niewiele osób stara się znaleźć sposób na to, jak pozbyć się chrapania. Zdecydowanie warto poznać przyczyny chrapania, by wiedzieć jak skutecznie radzić sobie z tym problemem. Możemy wyodrębnić cztery z nich.
Pierwszą, bardzo częstą jest oddychanie przez usta. Sprawia ono, że powietrze uderza gwałtownie w tylną część gardła wprowadzając tkanki w drgania. Rozwiązaniem, które może pomóc są plastry Chin-Up lub opaski na brodę, które zapobiegają otwieraniu ust. By potwierdzić tę przyczynę wystarczy spróbować zachrapać nie otwierając ust. Jeśli jest to niemożliwe – to właśnie jest przyczyną dolegliwości.
Kolejna przyczyna to zapadające się nozdrza. Można ją wykryć przeprowadzając prosty test – wystarczy zamknąć usta i oddychać przez nos. Jeśli nozdrza zapadają się pomocne okazać się mogą wkładki ClipAir. Bardzo często zdarza się tak, że przyczyną chrapania jest opadający język. W tym przypadku podczas snu język opada do gardła i blokuje prawidłowy przepływ powietrza. Jeśli chcemy rozwiązać ten problem warto zastosować nakładki nazębne wysuwające żuchwę do przodu: Somnolis i Somnofit. Aby dowiedzieć się, czy mamy ten problem powinniśmy wysunąć język i przytrzymać go zębami. Przy próbie „zachrapania” nie powstaje wtedy charakterystyczny dźwięk.
Nie możemy również zapominać o niezdrowym trybie życia – on również często staje się przyczyną chrapania. W takim wypadku warto odstawić używki, alkohol oraz zacząć żyć aktywniej. Zarówno nadużywanie alkoholu, innych używek, jak i nadwaga są bowiem częstymi przyczynami problemów z chrapanie. Zmiana nawyków oraz trybu życia powinna przynieść znaczącą poprawę.